Psychologia

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Choć istnieje do tego wiele środków, zabiegany tryb życia, sytuacja ekonomiczna oraz społeczna stygmatyzacja zaburzeń psychicznych sprawiają, że nie tak łatwo jest poprosić o pomoc. Wiele osób nie wie też, jakie są sygnały, przemawiające za tym, żeby zwrócić się do psychologa po radę. Przekonaj się, kiedy jest odpowiedni moment na to, by pójść na terapię. 

Nie bój się zrobić pierwszego kroku

Najważniejsze w leczeniu chorób oraz zaburzeń psychicznych, jest zrozumienie, że nie jest to nic złego i podjęcie decyzji o leczeniu. Choć rzadko się o tym słyszy, depresja jest chorobą śmiertelną, która jest jednak całkowicie uleczalna i wcale nie musi kończyć się tragicznie. Nie bój się prosić o pomoc i znajdź psychoterapeutę, który pomoże Ci przezwyciężyć problemy, z jakimi się zmagasz. Jeśli masz przed tym opory, postaraj się spojrzeć na depresję, jak na każdą inną chorobę – jeśli złamiesz nogę, idziesz do lekarza, żeby uśmierzył ból i zapobiegł komplikacjom w gojeniu. Nikt nie wstydzi się leczenia grypy, alergii czy bólu zęba, dlaczego więc leczenie chorób psychicznych miałoby być tematem tabu? Jeśli nie masz czasu, by chodzić na terapię lub mieszkasz w małym mieście, gdzie nie ma poradni zdrowia psychicznego, pomóc może Ci psycholog online. W dobie internetu sesja terapeutyczna w formie video rozmowy to nic dziwnego!

Jakie są cele psychoterapii?

Nie ma jednego, określonego celu, jaki ma terapia, ponieważ jest on uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz umowy zawartej między nim a psychologiem. Zazwyczaj taki kontrakt sprowadza się jednak mniej więcej do tego samego – powrotu do normalności. Jak w przypadku każdej choroby, również przy zaburzeniach psychicznych pierwszym krokiem jest pomoc doraźna. Zaproponowane przez specjalistę metody działania pozwalają zacząć układać sobie codzienność pomimo trudności. W czasie terapii dowiesz się czym jest depresja, jak pomóc sobie i innym z Twojego otoczenia, oraz jak radzić sobie z przytłaczającymi emocjami. Pacjent musi nauczyć się żyć ze swoją chorobą, aby później móc ją skutecznie przezwyciężyć i wyleczyć. W przypadku zaburzeń takich jak zespół stresu pourazowego, które nie są uleczalne, psychoterapia ma pomóc w wypracowaniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie z objawami. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://hh24.pl/.

Terapia nie tylko dla chorych

Psychoterapia nie jest tylko dla osób zmagających się z chorobami i zaburzeniami na tle psychicznym. Jeśli masz kłopot dotyczący jakiegoś aspektu swojego życia, nie wiesz, co masz robić i czujesz, że zaczyna Cię to przerastać, warto porozmawiać o tym z profesjonalistą. Taka sesja z terapeutą, pozwala dostrzec inne możliwości czy nabrać dystansu i innego podejścia do sprawy. W takich przypadkach wystarczy zaledwie kilka sesji, by uzyskać pomoc i rozwiązać problem. Czas trwania cyklu terapeutycznego sugeruje zazwyczaj sam terapeuta po poznaniu pacjenta i jego problemów, jednak prawdziwa długość cyklu zależy wyłącznie od Ciebie. Nie masz obowiązku kontynuować lub przerwać psychoterapii w sugerowanym momencie – jeżeli uznasz, że nawet pomimo pokonania problemu nadal potrzebujesz spotykać się z psychologiem, masz do tego prawo. Weź jednak pod uwagę, że terapia “na żądanie” dostępna jest raczej w gabinetach prywatnych i nie obejmuje jej pakiet ubezpieczenia zdrowotnego.

Fot. Alex Green/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*