Rozwój osobisty

3 podcasty do nauki języka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
3 podcasty do nauki języka

Wysłuchiwanie podcastów to jedna z najwygodniejszych i najszybszych form nauki języka obcego. Z jakich programów warto skorzystać?

Autor: Jorge Fakhouri Filho/pexels.com

Język angielski

Większość osób swoją pierwszą naukę języka angielskiego odbywa w czasie edukacji szkolnej. Zajęcia językowe można rozpocząć już na etapie przedszkola, gdyż im wcześniej osłucha się z danym językiem, tym łatwiej zapamiętywać poszczególne słówka i uczyć się poprawnej wymowy. Dużym ułatwieniem jest również oglądanie filmów czy seriali z oryginalnym dźwiękiem oraz słuchanie anglojęzycznej muzyki.

Kwestie gramatyki i słownika można poznać za pomocą podcastów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów, które pomagają oswoić się z tym językiem. Jednym z najbardziej popularnych wśród polskich słuchaczy jest podcast “Thinking in English”. Program prowadzony jest przez podróżnika Toma, który swoją wiedzą dzieli się z użytkownikami od poziomu początkującego do najbardziej zaawansowanych uczniów języka angielskiego. Formuła programu jest o tyle ciekawa, że poszczególne odcinki niekoniecznie dotyczą poprawnych form gramatycznych czy podstawowych słówek, ale bieżących spraw czy interesujących miejsc na świecie.

Podcast pomaga rozwijać słownictwo z zakresu języka angielskiego, ale jak sama nazwa wskazuje, uczy też myślenia w języku angielskim i formułowania myśli na różne tematy aktualne na całym świecie. Element ten jest niezwykle przydatny w  codziennym kontakcie i często nie jest poruszany w ramach standardowych lekcji nauki języka obcego.

Język hiszpański

W przypadku języka hiszpańskiego droga do jego nauki może być nieco bardziej wymagająca, gdyż nie jest on aż tak powszechny w szkołach czy mediach. Z tego powodu warto słuchać podcastu, który pomaga rozwijać swoje umiejętności od samego początku. „Notes in Spanish” to program, który podzielony jest na kilka części: dla uczniów początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych. Poziom można dobierać dowolnie, a tematyka poszczególnych odcinków opiera się na codziennych rozmowach dotyczących podstawowych czynności, takich jak praca, zakupy, podróże czy poznawanie nowych osób. Program pomaga nauczyć się podstawowego słownictwa, sposobu formułowania zdań oraz poprawnej gramatyki. „Notes in Spanish” dostępny jest na takich platformach streamingowych jak Spotify, Youtube  czy Apple.

Język francuski

Ostatnim z najpopularniejszych programów do nauki języka obcego jest podcast pomagający szlifować swoje umiejętności w języku francuskim. „CoffeeBreak French” to zbiór około 30-minutowych odcinków prowadzonych przez dwóch lektorów języka francuskiego. Programy pomagają pracować nad poprawną gramatyką, wymową oraz bogatym słownictwem przydatnym w życiu codziennym. Krótkie, dynamiczne odcinki świetnie sprawdzają się jako codzienna, krótka chwila spędzona z nauką języka obcego, bez zbędnego obciążenia po całym dniu wysiłku i wypełniania obowiązków. Dodatkowo  w podcast wplatane są dyskusje między prowadzącymi na temat bieżących wydarzeń, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną naukę języka.

Zdjęcie główne; Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*