Rozwój osobisty

Czym jest zrównoważony rozwój?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest zrównoważony rozwój?

Obecne czasy naznaczone są widmem trwającej katastrofy klimatycznej, które wisi nad Ziemią od wielu lat. Dopiero w ostatniej dekadzie pojawiły się realne próby zatrzymania postępującej dewastacji Ziemi i jej zasobów. Zrównoważony rozwój to jeden z kierunków, w których należy szukać nadziei na lepsze jutro. Opowiadamy o tym, czym jest zrównoważony rozwój oraz jak do niego dążyć.   

Definicja zrównoważonego rozwoju

Jest to idea rozwoju społeczno-ekonomicznego, która postuluje o rozwój, zaspokajający wszystkie potrzeby współczesnych społeczeństw, nie ograniczając przy tym możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń. Zrównoważony rozwój zakłada równoległy progres gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

To, w prostszych słowach, sposób gospodarowania, w którym zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejsza szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. W zrównoważonym rozwoju środowisko naturalne jest podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa głównym celem.

Gdzie można wprowadzić ideę zrównoważonego rozwoju?

Zrównoważony rozwój może znaleźć zastosowanie w każdej branży przemysłu, ale również w polityce i ekonomii. Potrzebne jest połączenie i zaangażowanie wszystkich tych gałęzi, aby w skuteczny sposób stworzyć zrównoważoną gospodarkę. Zrównoważenie procesów polega przede wszystkim na ograniczeniu zużycia zasobów zarówno odnawialnych, jak i nieodnawialnych. Przy źródłach, których ponowne wyprodukowanie jest możliwe, ich zużycie należy ograniczyć do ilości, jakie można na bieżąco odzyskiwać, z kolei źródła nieodnawialne powinny być oszczędzane w jak najwyższym stopniu. Potrzebna jest też równowaga przy emisji spalin i zanieczyszczeń do atmosfery. W idealnym scenariuszu normy nie powinny przekraczać ilości, jakie mogą zostać przefiltrowane przez drzewa i rośliny. Niezwykle ważnym aspektem jest także dbanie o różnorodność biologiczną i odnawianie jej w miejscach, gdzie została naruszona lub zniszczona. Wszystkie te postulaty stara się spełniać coraz więcej małych i większych przedsiębiorstw z najróżniejszych gałęzi gospodarki i przemysłu. Na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl możesz przeczytać więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób można wprowadzić zrównoważony rozwój do budownictwa i branży deweloperskiej.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*